Meble kuchenne na wymiar – opis procesu produkcji. 

Celem przybliżenia potencjalnym nabywcom i wszystkim zainteresowanym procesu powstawania mebli kuchennych zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Informacje zamieszczone tutaj przydadzą się także osobom, mającym zamiar wejść w posiadanie wymarzonej kuchni, a niemającym pomysłu jak się do tego zabrać.
Mam nadzieję że uda Nam się pomóc i przybliżyć temat.

Pierwszym nieodzownym etapem procesu produkcji kuchni jest wizja osoby zainteresowanej.
Jej przyszły użytkownik musi wytworzyć sobie wyobrażenie o kuchni, jej cechach i właściwościach.
W tym miejscu polecamy przeczytać inny artykuł zamieszczony na Naszej stronie pt. „Ergonomia kuchni”.
Oczywiście, pomysł na kuchnie może istnieć jedynie w ogólnym zarysie, a My postaramy się go dopracować do najmniejszego szczegółu.Po dopracowaniu i przedyskutowaniu pomysłu z zainteresowanym, następuje etap opracowania komputerowego modelu kuchni przez pracownika Naszej firmy. Projekty kuchni wykonane przez Nas możesz obejrzeć „tutaj”: PROJEKTY kuchni.
Podczas wspólnej dyskusji (która może być prowadzona bezpośrednio, telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej lub komunikatora internetowego) projektant dowiaduje się, jak zdaniem zainteresowanego kuchnia powinna wyglądać. Może dojść do dwóch przeciwnych sytuacji.
Pierwsza ma miejsce gdy projektant jest tylko i wyłącznie odtwórcą koncepcji, opracowuje w programie komputerowym zamysł, nie ingerując zupełnie w koncepcję, styl i cechy kuchni. Wysłuchuje co i jak ma wyglądać i projektuje „to co trzeba”.
Jeżeli wizja zainteresowanego istnieje jedynie w ogólnym zarysie, projektant przedstawia własną koncepcję wyglądu i funkcjonalności kuchni.
Pomimo otrzymania informacji o wymiarach pomieszczenia w którym ma zostać zamontowana kuchnia, koniecznością jest wizyta projektanta w domu osoby zainteresowanej i dokładne wykonanie pomiarów pomieszczenia pod meble kuchenne.
Ma to na celu uniknięcie przyszłych nieporozumień wynikłych z ewentualnych błędów popełnionych przez niedoświadczoną osobę.
Podczas rozmowy osoby zainteresowanej z pracownikiem firmy STOKAN zostają dobrane kolory, określone rodzaje materiałów (m.in. na blaty, fronty), akcesoria oraz odpowiednie wyposażenie kuchenne.
Projekt może być niekiedy kilkakrotnie zmieniany, aż do osiągnięcia zadowalającego rezultatu.
Następnie dochodzi do podpisania konkretnej umowy określającej szczegółowo co, jak, kiedy i z jakich materiałów zostanie wykonane.

Po podpisaniu umowy projektant wykonuje spis materiałów z którego będą wykonane meble. W spisie tym wyszczególnione zostają: rodzaje frontów, blatów i płyt. Ujęte w nim zostają również akcesoria i wszystkie pozostałe elementy zapisane w umowie. 
Na podstawie spisu wszystkie wymagane materiały zostają zamówione w poszczególnych firmach, a projekt zostaje przekazany i wyjaśniony osobie składającej kuchnię.
Wszyscy pracownicy Naszej firmy są doświadczonymi stolarzami meblowymi tak, że normalną sytuacją jest, iż sam projektant uczestniczy w wykonywaniu prac stolarskich.
Dzięki temu ostateczny produkt jest bliski koncepcji pierwotnej, ponieważ to właśnie projektant jest osobą posiadającą największą wiedzę o produkowanej kuchni. W sytuacji gdy projektant jest jedynie pośrednikiem pomiędzy usługobiorcą, a stolarzem efekt końcowy zazwyczaj nie jest całkowicie zadowalający. Sytuacja taka zdarza się często w słabo zorganizowanych firmach, czego piszący te słowa (właściciel firmy STOKAN) sam niejednokrotnie był świadkiem.
Czas oczekiwania na zamówione materiały zależy od ich rodzaju.
Niektóre elementy jak płyta meblowa czy akcesoria są dostarczane na Nasz warsztat w ciągu kilku dni od momentu zamówienia.
Na fronty, szczególnie drewniane i lakierowane trzeba czekać około miesiąca (tyle czasu trwa proces ich produkcji i niczego tutaj nie da się przyspieszyć).
Mdf foliowany czy fornir jest gotowy w przeciągu 3 tygodni.

Stopniowo na warsztacie powstają meble kuchenne.
Najpierw korpusy, potem plecy, nogi, a na końcu fronty szafek z uchwytami oraz (jeśli to konieczne) następuje ewentualna obróbka blatów. Sposobów skręcania jest wiele – osobom zainteresowanym szczegółami z chęcią podpowiemy.
Praca warsztatowa w STOKAN jest świetnie zorganizowana i wszystko przebiega nadzwyczaj sprawnie.
Szczególną uwagę zwracamy na wytrzymałość szafek. Montowane przez Nas szafki są wyjątkowo mocne dzięki zastosowaniu w nich znacznej ilości wkrętów i konfirmantów.
Szafek klejonych nie polecamy, ale oczywiście wykonujemy i takie, jeśli ktoś sobie tego zażyczy. Szafki klejone nigdy nie będą tak wytrzymałe jak skręcane.Po skręceniu meble kuchenne zostają spakowane i zabezpieczone do przetransportowania z warsztatu na miejsce ich montażu.
Kuchnia zostaje przewieziona na miejsce montażu we wcześniej ustalonym terminie.
Montaż przebiega zazwyczaj w następującej kolejności: ustawienie szafek dolnych i ich wypoziomowanie, położenie blatów i ich połączenie, powieszenie szafek górnych, wycięcie dziur w blacie (na płytę, zlew), wstawienie sprzętu, poskręcanie kuchni w całość, zamontowanie listew wykończeniowych (jeśli są), a w razie potrzeby montaż oświetlenia lub innych dodatków. Niekiedy – głównie ze względu na układ przestrzeni kuchennej – montaż przebiega nieco inaczej. Na koniec sprzątamy wszystkie śmieci powstałe podczas montażu.
Kuchnia jest gotowa dopiero jak wszystko błyszczy i lśni!

Montaż kuchni trwa zazwyczaj jeden dzień choć może zdarzyć się, że instalacja będzie trwała nieco dłużej, ponieważ to nie szybkość ale precyzyjność montażu jest kwestią zasadniczą.
Wszystko zostaje precyzyjnie i równo zamontowane.
Ostateczna zasada brzmi: „zamawiający musi być zadowolony”.
Inna sytuacja nie może mieć miejsca, a zadowolenie klienta daje Nam motywację do tworzenia nowych, wspaniałych mebli kuchennych.