Jaką funkcję ma spełniać określona kuchnia? Jak mają wyglądać meble kuchenne i jak powinny zostać rozmieszczone aby spełniły wymagania i potrzeby jednej bądź kilku użytkujących kuchnię osób? Podczas rozważania tych kwestii należy pamiętać, że umeblowanie kuchni często może przetrwać kilku posiadaczy. Planując kuchnię warto zauważyć, że nawet jeśli meble się po wielu latach zmieni, to elementy takie jak np okno, rurki od gazu, dojście do wody wymagają „głębszej” przebudowy.

Przy wyborze kuchni warto zadać następujące pytania:

  • ile osób będzie korzystało z kuchni;
  • czy wszystkie posiłki będą przygotowywane i jedzone w kuchni;
  • czy należy przewidzieć specjalną „ladę śniadaniową” lub małą przestrzeń jadalną w pobliżu kuchni;
  • czy osoba zajmująca się kuchennymi czynnościami woli kuchnię niewielkich rozmiarów czy raczej o dużej przestrzeni;
  • czy meble kuchenne mają być gęste (dużo szafek) czy może delikatne (tylko zaakcentowane) / (jeśli meble będą delikatniejsze to automatycznie w kuchni powstaje dużo miejsca do ruchu, swobodnej przestrzeni; oczywiście kosztem ilości miejsca w szafkach);
  • czy jest potrzeba posiadania dużej przestrzeni do przechowywania żywności (może istnieć potrzeba oddzielnej spiżarni) / (decyzję należy podjąć rozpatrując m.in. takie kwestie jak odległość do najbliższego sklepu, możliwość robienia zakupów..);
  • jakie mają być koszty kuchni, co jest priorytetem w kuchni a jakie elementy kuchenne mają mniejsze znaczenie.

KUCHNIE RODZINNE
Kuchnia rodzinna to serce domu. Nie jest to tylko miejsce do gotowania czy jedzenia ale także do zabawy dzieci, odrabiania lekcji lub zabawy w przylegającym do kuchni ogrodzie. Powinna mieć połączenie z wyjściem na zewnątrz i mieć dostęp do kontenera na śmieci oraz do pomieszczenia z dodatkową zamrażarką. Jeśli jest bezpośredni dostęp do ogrodu to powinno się też znaleźć miejsce do jedzenia na dworze. Dobrym pomysłem w tym przypadku jest hodowla warzyw i ziół. Jeśli kuchnia jest w pobliżu wejścia to nie trzeba daleko nosić zakupów. Jeśli jest jadalnia to powinno się do niej wchodzić jako pierwszej tak aby goście nie wchodzili do często niezbyt czystej kuchni.

Wiele osób nie docenia jak dużo czasu spędzają w kuchni wszyscy członkowie rodziny. Często pomieszczenie kuchenne jest usytuowane od północy, a główne pomieszczenie zajmuje jadalnia w której przecież nie spędza się aż tyle czasu co w kuchni. Oddzielne pomieszczenie wymaga pracy (nakładanie do stołu, czyszczenie pomieszczenia). Połączone pomieszczania kuchni i jadalni upraszczają znacząco codzienne rodzinne życie.

KUCHNIA LUKSUSOWA
Kuchnie stają się symbolem statusu społecznego. Mogą kosztować od tysiąca PLN do nawet kilkuset tysięcy PLN i mogą być wyposażone m.in. w kuchenki większe i droższe niż np. Mercedes-Benz SLK.

Takiego typu kuchnie mogą mieć szerokie zamrażarki, maszyny do lodów, zamrażarki „wachlarzowe” (lepiej przepuszczające powietrze), chłodziarki do win, a także osobne pomieszczenia, które mogą być np pozostałością po spiżarkach ze starych posiadłości wiejskich. To zjawisko jest wynikiem tego, iż wielu sławnych i profesjonalnych kucharzy pokazuje w programach telewizyjnych swoje kuchnie z dobrych i drogich materiałów. Bogaci ludzie chcą pomieszczeń które nie tylko ładnie wyglądają, ale chcą także aby ich kuchnie posiadały najnowsze gadżety takie jak: parowe piece, expresy do cappuccino, plazmowe telewizory pokryte szkłem i garnki ze stali nierdzewnej.

Wykończenie takich kuchni stanowią wapienne podłogi, dębowe fronty i granitowe blaty.

KUCHNIE DO BLOKÓW
Kuchnie w mieszkaniach różnią się od domowych. Wyrzucanie śmieci powinno być dogodne szczególnie gdy kuchnia nie jest na parterze (najlepiej gdyby były zsypy). Powinno się mieć na uwadze by kuchnie nie były blisko sypialni gdyż urządzenia kuchenne są głośne. Jeśli kuchnie są montowane w pomieszczeniach z drewnianymi podłogami konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie w przypadku wycieków z urządzeń kuchennych.

Kuchnie w bloku mogą mieć także pralki, ponieważ przestrzeń mieszkalna jest ograniczona. Najlepiej jednak takie urządzenia wstawiać w pobliżu łazienki. Jeśli w kuchni jest suszarka na pranie, dodatkowy pochłaniacz powinien być zamontowany nad tym urządzeniem.

MAŁE, TANIE KUCHNIE
Płyta grzewcza z małym piecykiem wmontowanym pod blat zajmuje mniej miejsca niż większy piec wbudowany w wysoką szafkę z oddzielną płytą grzewczą. Lodówka i zamrażarka mogą być rozdzielone tak aby zamrażarka znalazła miejsce gdzie indziej. Zapracowani ludzie mogą nie chcieć wogóle piecyka i zadowolą się kuchenką mikrofalową, być może powiększoną tylko o dodatkowy palnik elektryczny, czajnik i toster. Wadą takiej kuchni jest jej mała atrakcyjność dla innych potencjalnie korzystających z niej osób.

Należy unikać zlewów bez suszarek w takich kuchniach. Nawet najmniejsza suszarka tylko powieszona na ścianie będzie pożyteczna. Zaoszczędzi ona na powierzchni użytkowej kuchni (blatu kuchennego). Warto też zamontować wąską zmywarkę.

KUCHNIE W KREDENSIE
Najmniejsze kuchnie ze zlewem oraz otwartymi półkami u góry i dołu nie będą kosztowne. Będą niestety równocześnie pokazywać brudne, zatłuszczone zazwyczaj miejsca.

Są różne mini-kuchnie dostępne w różnych modelach. Warto przyjrzeć się jak są zaprojektowane.

KUCHNIE DLA OSÓB STARSZYCH
Starsze osoby mają często problemy z poruszaniem się i często wolą siedzieć na krzesłach obrotowych podczas przygotowywania posiłków. Takie osoby będą potrzebować blatów i gniazdek elektrycznych na niższej wysokości. Piecyki i zamrażarki wbudowane w szafki powinny być także na niższym poziomie, a z kolei zmywarki, pralki i suszarki powinny być wyżej aby dostęp do nich był dogodny.

Kredensy bez frontów powodują że dostęp do składowanych w nich produktów jest wygodniejszy. Rondele zamontowane w szafkach mogą być także pomocne. Wolno-stojące półki na warzywa mogą znajdować się pod ladą, a wąskie druciane koszyki mogą być przymocowane do wewnętrznej strony drzwiczek.

Artykuł został napisany w oparciu o książkę autorstwa Charlotte Baden-Powell pt. „Architect s Pocket Book of KITCHEN DESIGN”. Książka jest warta polecenia. Znajdą w niej Państwo wiele cennych i przydatnych informacji.